Всі мови  – цвіт душі

18 січня для учнів 7-Б та  8- В класів  пройшов інформаційний огляд « Всі  мови  – цвіт душі» (ромська культура).

Хто ж ви і звідки , роми?  Вважають,  що вони прийшли з Індії. Причому, «роми»  – це єдина самоназва. Та «вихідцями з Індії» їх не називають у жодній із мов. Слово «цигани» вживають східні слов’яни. Це назва єретичної секти початку другого тисячоліття.

Міф про те,що роми пішли з Єгипту ширився Європою  дуже стрімко.  Мадяри досить довго називали циган «фараонове плем’я». Фіни і естонці і досі називають їх «чорняві, чорні». Побутує міф, що Румунія якось пов’язана з ромами.  Виник він через співзвучність слів.

Перша згадка про появу циган на території України датується початком 15 століття, а їхні перші поселення були в  місті Ужгороді . Вони прийшли з Валахії та Молдови  і до 16 століття кочували вже по всій Україні.

Згідно з даними перепису населення в Україні проживає 47585 ромів, третина з яких на Закарпатті. Саме тут збереглася найбільша кількість діалектів та говірок ромської мови – романі. На розмовному рівні вони знають три-чотири мови. В мукачівському, чопському й берегівському поселеннях роми розмовляють угорською. В  Ужгороді живуть представники кількох діалектних груп. І ті й інші вільно послуговуються українською, російською, угорською та словацькою.

Сьгодні  ромську мову в побуті використовують також у Перечині, Виноградові, Великому Березному  та Сваляві. Але цього недостатньо й нині ромській  мові загрожує зникнення. У ромських поселеннях мова добре розвивається, а в тих родинах  які живуть поза ними вона втрачається.

На території  Київщини проживають в основному , серви, більшість яких мешкає в Києві. У місті Біла Церква проживає група циган-келмишів.

Цигани відрізняються своєрідним одягом, мають багатий фольклор.

Циганські мотиви мали вплив на музику й літературу, зокрема в Україні є вони в творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Івана Франка . Циганам присвячено оповідання Олеся Гончара «Магда». У повістях Ольги Кобилянської « В неділю рано зілля копала…» та «Земля» цигани вірні своїм традиціям.

Багатий матеріал про культуру циган зберігається у Білоцерківському державному краєзнавчому музеї. До складу музейної збірки входить колекція циганської періодики країн світу (газети, журнали), книги, матеріали,що відображають побут народу (одяг, кінська збруя, знарядя праці ), колекція картин циганських художників.

 

 

Перейти до вмісту